Co sprawia, że kosmetyki mineralne leczą, pielęgnują i jednocześnie zapewniają perfekcyjny makijaż?

Zdrowe pielęgnujące kosmetyki mineralneModa na kosmetyki mineralne dotarła do nas ze Stanów Zjednoczonych. Kosmetyki mineralne są odpowiedzią na poszukiwania preparatów zarówno delikatnych i trwałych, jak i zapewniających wykonanie nienagannego makijażu. Tak naprawdę znane są od 40 lat na świecie, jednak dopiero w ostatnim czasie zrobiły prawdziwą furorę na rynkach światowych, w tym także w Polsce. Tajemnica ich sukcesu tkwi w składzie, ponieważ niemal w stu procentach składają się ze starannie zmielonych i oczyszczanych naturalnych minerałów, które po zmieszaniu z odpowiednimi pigmentami zapewniają trwały i perfekcyjny makijaż. Te kosmetyki nie zatykają porów, skóra pod nimi oddycha, tworzą środowisko niesprzyjające rozwojowi bakterii i drobnoustrojów. Można je stosować do skóry trądzikowej i alergicznej. Nadają się do makijażu dla osób świeżo po zabiegach kosmetycznych i po operacjach plastycznych.

Kosmetyki mineralne wyróżniają się bardzo krótkim składem, w którym nie znajdziemy substancji chemicznych takich jak parabeny, środki konserwujące czy zapachowe. Są przygotowane z drobno zmielonych pigmentów mineralnych takich jak tlenek żelaza i ultramaryn. Ultramaryn odpowiada za koloryt cieni i kredek do powiek, pomadek do ust i róży. Natomiast tlenek żelaza wchodzi w skład pudrów, korektorów i podkładów, nadając im odpowiedni ton koloru. Takie kosmetyki zawierają też tlenek cynku, mikę oraz dwutlenek tytanu. Dwutlenek tytanu ma właściwości wybielające i rozjaśniające, chroni skórę przed promieniami UVB i UVA, stosuje się go w preparatach do skóry tłustej i mieszanej, głównie w pudrach i podkładach. Tlenek cynku działa podobnie, lecz dodatkowo również jest antybakteryjny, dzięki czemu rewelacyjnie nadaje się do kosmetyków do skóry trądzikowej i podobnymi problemami skórnymi. Większość kosmetyków mineralnych zawiera także mikę, czyli minerał zapewniający jedwabiste wykończenie makijażu. Mika odbija światło, więc dzięki temu wizualnie stwarza wrażenie bardziej gładkiej i delikatnej skóry.

Grupą minerałów traktowanych jako dodatki w kosmetykach mineralnych są też takie substancje jak krzemionka, węglan wapnia i stearynian magnezu. Dzięki nim kosmetyki łatwiej się rozprowadzają, bardziej kryją niedoskonałości skóry i nadają trwałości kosmetykom, co sprawia, że makijaż jest trwalszy i bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Kosmetyki mineralne sprawiają, że makijaż jest niemal niewidoczny i wygląda bardzo naturalnie, co pokochało tysiące kobiet na całym świecie. Dodatkowo właściwości lecznicze i pielęgnujące sprawiają, że sięgnęła po nie grupa osób ze skórą alergiczną, dla których do tej pory przygoda z makijażami była niemal niemożliwa.