Jak wymieszać składniki do kosmetyków mineralnych
Można wyróżnić trzy rodzaje rozwiązań jeśli chodzi o mieszanie produktów do kosmetyków mineralnych. Pierwsza forma to torebka strunowa, która jest bardzo prostym rozwiązaniem. Wszystkie półprodukty wsypujemy do torebki strunowej i wszystko rozcieramy między palcami. Co jakiś czas warto składniki przesypać. Po kilku minutach wszystko powinno być dobrze wymieszane. Takiej metody nie zastosuje się jednak w przypadku stosowania pigmentów matowych, ponieważ ich rozcieranie w palcach nie przynosi dobrych efektów. Dlatego może się tak zdarzyć, że po ich użyciu będą się pojawiać smugi na skórze.
Drugie rozwiązanie to zastosowanie moździerza, który jest bardzo prosty w użyciu a jednocześnie daje bardzo dobre efekty. Wszystkie półprodukty należy wsypać do moździerza i następnie ucierać do dokładnego wymieszania. Trzeba wrzucać wszystko w odpowiedniej kolejności. Zaczynamy od składników, które mają tendencje do zbrylania. Dopiero po nich można dodać stopniowo główny wypełniacz, resztę dodatkowych składników i na koniec resztę wypełniacza. Całość jest bardziej skomplikowana niż mieszanie w torebce strunowej, ale efekty są naprawdę bardzo dobrze. Jeśli chcemy skorzystać z pigmentów matowych to taka forma mieszania będzie dużo lepsza niż torebka strunowa. Pigmenty takie mają jednak tendencje do przyklejania się do ścianek moździerza co za tym idzie trzeba je co jakiś czas odskrobać. Jeśli natomiast chcemy używać miki kolorowej trzeba pamiętać o tym, że lepsze będzie wmieszanie ich w torebce strunowej, by nadal pozostały błyszczące.
Trzecia forma, która jest najbardziej skomplikowana to młynek. Daje jednak także najlepsze efekty mieszania. Stosowanie młynków może przynieść efekty ponieważ dzięki nim kosmetyki najczęściej będą miały jednorodny charakter. Jeśli zastosujemy pigmenty matowe to przed umieszczeniem ich w młynku można postarać się o lekkie roztarcie w moździerzu ponieważ tak to mogą się zbrylić. Takie roztarcie zagwarantuje również, że nie będą się przyklejać do młynka. Mieszanie musi być realizowane w odpowiedniej kolejności, począwszy od pigmentów matowych, do których trzeba dodać trochę wypełniacza głównego. Dopiero następnie można dodać inne elementy a do nich na koniec resztę wypełniacza głównego. W ramach młynków miesza się wszystkie składniki w seriach, które nie powinny trwać dłużej niż sekundę. Jeśli będzie się mieszać w trybie ciągłym dojdzie do spalenia niektórych półproduktów. Również i tutaj jeśli chce się zastosować miki błyszczące to trzeba je wmieszać dopiero na koniec ze wszystkimi składnikami w torebce strunowej, by w młynku nie straciły błyszczącego wyglądu.