Nie wszystkie kosmetyki eko, bio, organic są ekologiczne

Co zawierają kosmetyki?

Teoretycznie kosmetyki ekologiczne powinny zawierać składniki, które pochodzić będą z upraw ekologicznych oraz będą tworzone w taki sposób, że nie będzie zagrożenia dla środowiska. Natomiast kosmetyki organiczne będą zawierać niemodyfikowane genetycznie składniki, które są właśnie z natury.

Czy jednak zawsze tak będzie?

Obecnie trzeba zauważyć, że wykorzystuje się ekotrend i praktycznie każda firma ma w swojej ofercie linię produktów, które określa się jako naturalne., często jednak są one tylko takimi z nazwy. Pomimo różnych zapowiedzi nadal nie mamy określone prawnie, które produkty rzeczywiście mogą być określone za naturalne. Producenci natomiast bardzo chętnie będą umieszczać na opakowaniach takie określenia jak bio, eko czy organic. Chodzi o to, by ciągnąć do siebie klienta, a ilość rzeczywiście naturalnych składników może być znikoma. Z tego powodu tak bardzo ważne jest dokładne czytanie etykiet na opakowaniach produktów.

Naturalne i ekologiczne kosmetyki

Warto również pamiętać, że składniki podawać się będzie w kolejności, która odpowiada ich wagowemu udziałowi. Będzie tak zawsze od największej do najmniejszej ilości produktu. Gwarancją naturalności może być specjalny certyfikat, który pojawia się ze strony specjalnych instytucji, które mogą kontrolować proces produkcji. Coraz więcej firm ma jednak dla nas takie kosmetyki, które prawie w 100% mają naturalny skład, ale nie mają tego certyfikatu, ponieważ jego uzyskiwanie zajmuje sporo czasu i dodatkowo jest również bardzo kosztowne.

Gładka skóra twarzy

Kosmetyki ekologiczne, naturalne czy ekokosmetyki to trzy określenia, które dla laika w sumie oznaczają to samo. Nie zawsze jednak wygląda to tak samo jak te tradycyjne. Zwykle pakowane są w proste pojemniki, tubki ekologiczne, które podlegać mogą recyklingowi. Mogą się pojawić kartoniki ze specjalnego makulaturowego papieru. Czasem zapach jednak nie będzie specjalnie dla nas atrakcyjny. Od jakiegoś czasu takie prawdziwie naturalne produkty stają się popularne, ponieważ to właśnie one gwarantują bezpieczny produkt dla skóry.

Co sprawia, że są one tak bardzo popularne?

Przede wszystkim trzeba sobie powiedzieć, że takie kosmetyki są przyjazne skórze, ale przez technologię produkcji są one również odpowiednio skuteczne. Chodzi o to, by uzyskać cząstki na tyle małe, by dzięki nim dało się skutecznie pokonać również naskórek i odnowić skórę w głębokich jej warstwach. Działanie kosmetyków naturalnych koncentruje się na walce o równowagę w skórze oraz wsparcie jej naturalnych funkcji.