Co warto wiedzieć na temat makijażu oczu wrażliwych?

makijaż dla oczu wrażliwychOsoby zmagające się z problemem wrażliwych oczu nie ukrywają, że dopasowanie odpowiedniego makijażu nie jest w ich przypadku prostym zadaniem. Uczulać mogą je nie tylko korektory, ale również cienie, tusze oraz podkłady, problem staje się przy tym niemal niemożliwy do uniknięcia, gdy mamy do czynienia z kosmetykami o intensywnym zapachu. Substancje zapachowe zazwyczaj uwalniają się w momencie, w którym dochodzi do ich kontaktu ze skórą i spojówkami, a na rezultaty takiego stanu rzeczy nie musimy wcale czekać zbyt długo. Osoby o wrażliwych oczach muszą uważnie studiować skład stosowanych przez siebie kosmetyków, zagrożeniem dla nich są bowiem nawet te substancje, które zazwyczaj są tolerowane i nie budzą większych zastrzeżeń.

Za przykład może posłużyć tlenek chloru oraz karmin, niebezpieczny okazuje się przy tym zanieczyszczony przez nikiel tlenek żelaza. Podczas poszukiwania idealnych kosmetyków warto przestrzegać zasady mówiącej o tym, aby nie lekceważyć sygnałów wysyłanych nam przez organizm. Jeśli więc nowy tusz wywołuje dyskomfort lub reakcje uczuleniowe, najlepiej jak najszybciej z niego zrezygnować, trudno bowiem oczekiwać, że oczy w końcu przyzwyczają się do kosmetyku.

makijaż dla wrażliwych oczuZnacznie lepszym rozwiązaniem jest zatem rozejrzenie się za kosmetykami hipoalergicznymi, które już na swoim opakowaniu są oznaczone jako te, które mogą stosować osoby o wrażliwych oczach oraz te, które noszą soczewki kontaktowe. Kosmetyki tego rodzaju charakteryzuje między innymi to, że są one dostępne w naturalnych odcieniach. To bardzo ważne, okazuje się bowiem, że wrażliwe oczy nie przepadają za ostrym odcieniem różu, fioletu oraz czerwieni. Nie bez znaczenia wydaje się i to, że pigmenty wchodzące w skład kosmetyków hipoalergicznych są dodatkowo oczyszczone lub wyposażone w dodatkowe osłony, co dodatkowo ogranicza ryzyko wystąpienia podrażnienia. Sama liczba składników jest tu zresztą ograniczona do niezbędnego minimum tak, aby ograniczyć ryzyko podrażnienia oka. Co więcej, często kosmetyki tego typu zawierają w swoim składzie nawet te substancje, które w niewielkim stopniu łagodzą podrażnienia. Mogą znajdować się w nich konserwanty, ich skład jest jednak zestawiony tak, aby stanowiły dodatkową ochronę przed pleśnią, grzybami i bakteriami.